субота, 29 жовтня 2016 р.

Урок української мови в 3 класі на тему "Вправи на визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників"

Тема: Вправи на визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників.
Мета: розширювати знання учнів про іменник, формувати  уміння визначати рід іменників, вчити розпізнавати рід іменників за родовими закінченнями; розвивати навички визначення роду іменників за родовими закінченнями,  вміння вживати у мовленні слова, що є назвами предметів; виховувати довільну увагу, повагу один до одного, старанність при письмі, самостійність.

Обладнання: презентація до уроку, пам΄ятка, мікрофон,сніжинки зі словами, кулі сніговика, сигнальні картки  -«сніжки»,схема – опора,  картки із незакінченими реченнями.

Тип уроку: комбінований.
 Хід уроку
(Слайд 1)
І. Організаційна частина.
Пролунав дзвінок –
Починаємо урок.
Працювати слід старанно,
Щоб почути укінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти – просто молодці!
(Слайд 2) Пам΄ятка – аутотренінг. Налаштування на урок.
Я- особистість творча.
Я – думаю, замислююся.
Я – аналізую, висловлюю свої судження.
Я- хочу знати.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення мети та завдань уроку.
-         Сьогодні нам потрібно   закріпити вміння визначати іменники за родами та  провести спостереження за родовими закінченнями іменників.
(Слайд 3)Вправа «Мікрофон»
-         Чого ви очікуєте від уроку? (Урок буде цікавим, пізнавальним)
-         Продовжте речення:
Сьогодні урок навчить мене…(Визначати рід імеників)
- Як ми повинні працювати, щоб наші очікування здійснилися?

ІІІ. Актуалізація опорних знань
(Слайд 4)
- Діти, відгадайте загадку!    
Чудо – сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває.

- Як ви вважаєте, про яку царицю ця загадка?(Про зиму)
- Які слова свідчать на те, що це зима?( «Білокоса, білолиця.
Рукавом махає – Сріблом все вкриває»)
- Зробіть усно звуковий аналіз слова  зима .
(Слайд 5) Каліграфічна хвилинка
З зи им ма зима
(Слайд 6) Вправа «Гронування»
¾   Діти, доберіть слова, які виникають у вашій уяві, коли чуєте слово «зима». (Діти вивішують сніжинки із запропонованими cловами.)

¾   Зима – … (сніжинка, віхола, Новий рік, розваги, холод, свята, хуга, заметіль, хурделиця, Дід Мороз, , мороз, лід, вітер…).
– До якої відомої вам частини мови належить це слово?
– Доведіть, що це іменник.
– Доберіть до слова «зима» слова-синоніми (  заметіль,  завія,  хурделиця,  завірюха, хуртовина, метелиця), запишіть їх каліграфічно у зошит.
(Слайд 7) Перевірка теоретичних знань про іменник (повторення вивченого на попередніх уроках)
-         Іменник це…(частина мови)
-         Що означає? (Назву предмета)
-         Назви істот відповідають на питання…(хто?)
-         Назви неістот відповідають на питання …(що?)
-         Власні іменники пишуться з …(великої букви)
-         Загальні іменники пишуться з …(малої букви)
-         Іменники мають рід …, ..., … .(чоловічий, жіночий, середній).
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1.     Робота в групах ( диференційовані завдання) 
· Перша група. Виписати іменники у 3 стовпчики за родами ( вправа 308)

·        Друга група. Виписати виділені іменники, визначити їх рід та виділити закінчення. (вправа 309)

·        Третя група.  Дібрати до слів спільнокореневі іменники різних родів за зразком.(вправа 310)
Лев-левиця-левеня.
Перевірка виконаного завдання .
-         А тепер зробіть висновок, які закінчення мають іменники чоловічого, жіночого та середнього родів.
1.     (Слайд 8) Складання логічної опорної схеми «Рід іменника»

                            Іменник
                 (Хто?                         Що?)
                Змінюється за родами
Чол. рід                         Жін. рід                         Середн. рід
(мій, він)                       (моя, вона)                    (моє, воно)
                                      -а, -я                              -о, -е, -я

Фізкульхвилинка (Слайд 9)
2.     Гра «Асоціації» (робота в парі)
-         Зима – це чудова пора року. Я впевнена, що всі ви дуже полюбляєте зимові розваги: катання на ковзанах, ігри зі сніжками…
-         Увага, зараз ми будемо ліпити сніговика, але не звичайного. А будемо ми ліпити  його зі слів – іменників.
-         Працюємо в парі, допомагаємо один одному ліпити сніговика.
1 ряд виліплює нашому сніговику найбільшу кулю, тобто ваше завдання придумати слова на тему «Зима» чоловічого роду. Записуйте  їх у рядок через кому.
2 ряд ліпить нашому сніговику 2 кулю, трішки меншу, ваше завдання придумати слова на тему «Зима» жіночого роду . . Записуйте їх у рядок через кому.
3ряд виліплює нашому сніговику найменшу кулю, тобто ваше завдання придумати слова на тему «Зима» середнього роду. Записуйте їх у рядок через кому.
Перевірка
-         Які слова чоловічого роду придумали діти 1 ряду? (Сніг,мороз,сніговик, снігур, вітер, іній, Дід Мороз, лід, снігопад, холод, Новий рік, салют.)
-         Це наша найбільша куля.
-         Які слова жіночого роду придумали діти 2 ряду?( Завірюха, хуртовина, зима, рукавичка, бурулька, гірка, сніжинка, віхола, хурделиця, ялинка, метелиця.)
-         Це була середня куля,  прикріплюємо її.
-         Які слова середнього роду придумали діти 3ряду? ( свято, сонце, небо, дерево, намисто )
-         Це була  найменша куля.
-         Ось який цікавий вийшов у нас сніговик!
3.     (Слайд 10)  «Попрацюймо разом! » (вправа 311)
Збагачуємо словниковий запас
-         Прочитайте прислів΄я. Як ви розумієте їх зміст ?  Запишемо їх, визначимо рід іменників.
4.     (Слайд 11) Гра «Сніжки» ( з використанням сигнальних карток).
Чи полюбляєте ви грати в сніжки? Тож, давайте пограємо!
У вас на партах лежать сигнальні картки з надписами Ч.Р., Ж.Р., С.Р – це ваші сніжки. Я буду читати вам різні слова-іменники. Коли ви почуєте іменник жіночого роду, то піднімаєте «сніжка – Ж.Р.», коли іменник чоловічого роду – «сніжка – Ч.Р.»,  , коли середнього роду – «сніжка – С.Р.».
Слова: учень, синиця, степ, серце, півень, голубка, пальто,   малина, помідор, яблуко, заєць, слово, ріпка, ластів’я.
V. Підсумок уроку.
(Слайд 12 )Технологія «Незакінчене речення».

Сьогодні на уроці я навчився … (визначати рід іменника)
Було цікаво… (працювати на уроці)
Я зрозумів, що… (слова мій, він, моя, вона, моє, воно допомагають визначити рід іменника)
Тепер я можу…(безпомилково визначати рід іменника)

 (Слайд 13) VI. Домашнє завдання
·        Виконати вправу 312
·        Відповідати на запитання с.130


Немає коментарів:

Дописати коментар