субота, 29 жовтня 2016 р.

Показовий урок літературного читання в 2 класі на тему "Буду я природі другом. Ліна Костенко “ Перекинута шпаківня” "


Тема: Буду я природі другом.
          Ліна Костенко Перекинута шпаківня .
Мета: Продовжувати знайомити учнів  із творчістю Ліни Костенко,   
           формувати навички правильного, виразного читання тексту шляхом    
           добирання відповідної інтонації, збагачувати словниковий запас учнів;
          розвивати образне сприймання навколишнього світу, виховувати любов  і шанобливе ставлення до природи.
Матеріали до уроку: портрет Л. Костенко, виставка книг Л. Костенко, 
         презентація до уроку.
 Тип уроку: комбінований.

Хід уроку
I. Організаційна частина
1. Діти ! У нас сьогодні ніби свято –
Гостей зібралося багато.
Ану ж на них ви подивіться,
Веселенько усміхніться,
Привітайтесь Добрий день!
А тепер тихенько поверніться,
І один одному всміхніться.
На урок старання не забудьте взяти
Сядьте всі рівненько, будем працювати
- Народна мудрість говорить: “ Хто багато читає, той багато знає .
Отже, девіз нашого уроку: (Слайд)
Красиво читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення своє розвиваємо !
2.  Вправа  Мікрофон ” (Слайд)
- Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку ?
II. Мовленнєва розминка. (Слайд)
- Щоб правильно, швидко і виразно читати, треба гарно володіти органами мовлення. Отож, розпочинаємо нашу мовленнєву розминку.
1. Зробіть довгий  глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук – о-о-о.
2. Цокання язиком в ротовій порожнині.
3. Маятник – ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої.
4. Вітерець у лісі – ш-ш-ш.
5. Повзе вуж у траві – с-с-с.
6. Прилетів жук – ж-ж-ж.
7. Заспівав комарик – з-з-з.
8. Пролетів птах – шух-шух-шух.
9. Запихкав їжачок – пих-пих-пих.
10. Дзюркоче вода у стромучку – дз-дз-дз.
11. Забриніла бджілка – дж-дж-дж.
2. Читаємо чистомовку. (Слайд)
Ям-ям-ям – весело весною горобцям.
Ти-ти-ти – легко їжу їм знайти.
Ати-ати-ати – червячків назбирати.
Ать-ать-ать на зелених гілочках співать.
Ички-ички-ичка – тут же скачуть і синички.
Ів-ів-ів – доганяють горобців.
Ам-ам-ам – весело пташкам.
Ни-ни-ни – діждалися весни.
3. Читаємо скоромовку. (Слайд)
(Виразно, напівголосно, у помірному темпі, потім швидко, потім дуже швидко).
Сів шпак на шпаківню,
Заспівав шпак півню:
Ти не вмієш так, як я
Так, так як ти, не вмію я.
4. – Читайте швидко слова в стовпчиках, а потім – у рядках. Не помиляйтеся ! (Слайд)
День          біль          бриль          гість
Пень          ціль          хміль          честь
Кінь           сіль          сталь           злість
Вись          міль          князь          кисть
Синь         нуль          жнець         мить
Рись          мазь          швець         мідь
III. Перевірка домашнього завдання. (Слайд)
-  Давайте пригадаємо, з творчістю якої поетеси ми почали знайомитись на минулому уроці? (Із творчістю Ліни Костенко).
- Що ви можете розповісти про життя і творчість Ліни Костенко?
Учень 1. Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року в місті Ржищів . Ми пишаємося тим, що вона відзначала свій славний ювілей – 85 років з дня свого народження. Всього 6 років прожила майбутня поетеса у Ржищеві, але це місто назавжди залишилося у її памяті.
Учень 2. Народилася Ліна Костенко у вчительській сімї. Дівчина росла дуже допитливою. Багато чому її навчив батько. Він працював у школі вчителем. Знав 12 іноземних мов.
Учень 3. Коли Ліні було 6 років, сімя переїхала в Київ. А коли дівчинці було вже 11 років, розпочалася Велика Вітчизняна війна. Ліні Костенко довелося разом з іншими людьми покинути рідну домівку, тікати від німців.
Учень 4. Вірші Ліна Костенко почала писати у 14 років. Почала відвідувати літературну студію, де писала свої вірші.
Учень 5. Ліна Костенко навчалася у Київському педагогічному інституті, потім у Московському літературному інституті – це був єдиний на той час інститут, де навчалися майбутні поети і письменники.
Учень 6. З виходом збірок поезійПроміння землі, Вітрила та історичного роману Маруся Чурай Ліна Костенко стає дуже відомою.
Учень 7. Поетеса багато пише і для дітей. ЇЇ книжку Бузиновий цар ми вже читали. У своїх віршах вона описує красу природи, вчить любити і оберігати рідну природу.
- Який вірш Ліни Костенко ми прочитали на минулому уроці ? (Берізки по коліна у воді)
- Прочитайте Диктором цей вірш.
- Чому берізки стоять по коліна у воді? (Бо розлилася річка)
- Відшукайте рими у вірші.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку. (Слайд)
1. - Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитись з творчістю Ліни Костенко, будемо вчитися правильно, виразно з відповідною інтонацією читати вірші. Але спочатку давайте прочитаємо прислівя (Слайд).
- Де багато пташок, там нема комашок.
- Як ви розумієте його зміст?
- Чому ми птахів називаємо пернатими друзями?
Ось зараз весна. До нас із теплих країв повертаються птахи. Як називаються птахи, що прилітають до нас із теплих країв? (Перелітні)
2. Гра Хто зайвий (Слайд).
Розшифруйте назви птахів та скажіть хто із них зайвий?
кастівЛА
пакШ
лекаЛе
каСоро
вейлоСО

3. Відгадайте загадку (Слайд)

На березі поза тином
Я вчепив йому хатину.
Він навколо обдивився
Заспівав і оселився.
Як горобчик цвірінчить,
Мов сорока стрекотить,
Передражнює птахів,
Підробляє їхній спів.
Пересмішник і дивак,
Називають пташку… (Шпак)

- Що ви знаєте про цю пташку?
- Яку користь приносить?

4. Відомості про шпака (Слайд)
- Як називаються хатинки, які майструють люди для птахів? (Шпаківні)
- Ось подивіться, якими бувають шпаківні. (Слайд)
- Послухайте, як гарно співає цей птах. (Слайд)
Фізкультхвилинка
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Перекинута шпаківня» (Слайд).
- Чому шпаківня може бути перекинута?
2. Читання вірша «луною» за вчителем.
- Чи сподобався вам вірш?
- Які почуття він у вас викликав?
- То чому була «Перекинута шпаківня»? (Бо її погано прикріпили)
3. Словникова робота (Слайд)
- Чи всі слова вам були зрозумілі у вірші? Мудра Сова хоче розтлумачити вам значення деяких слів.

Чорногривий вітер – як кінь із чорною гривою.
Борсаються – рухаються, хочуть вибратися із біди.
Із пітьми – із темряви.
Півторадні – день з половиною.
Безпорадні – безпомічні.

4. Читання «ланцюжком».
- Яка біда трапилась із шпаченятами?
- Чому вони були безпорадними?
- Які слова передають щире співчуття поетеси птахам?

5. Вибіркове читання. Прочитайте прохання пташенят.
- Які почуття виникли у вас після цих слів?

6. Виразне читання.
- Прочитайте мовчки другий стовпчик. Які речення за метою висловлювання є в ньому?
- Яке речення читатимете з окличною інтонацією?

7. Хвилинка творчості (Слайд).
- Продовжте вірш.
- Ви побачили перекинуту шпаківню, які будуть ваші дії?
- Що краще – врятувати шпаківню, залишивши в ній пташенят, чи забрати їх?

8. Розєднайте слова і прочитайте текст.
- Птахи невідємна частина живої природи (Слайд)
-  Діти, тож давайте любити і оберігати природу (Слайд)

9. Читання творів Ліни Костенко.
- Діти, сьогодні ми почитаємо чудові вірші Ліни Костенко.

VI. Підсумок уроку.
-  Вірші якої поетеси ми сьогодні читали?
- Де народилася Ліна Костенко?
- Який з перечислених творів не є віршем Ліни Костенко: «Бузиновий цар»,
«Перекинута шпаківня», «Красо України, Подолля», «Пряля»?
- А хто у нас, на жаль, плакав на уроці?
- А що потрібно робити, щоб і шпак і інші птахи ніколи не плакали?

Оцінювання.

VII. Домашнє завдання.

- Читати вірші Ліни Костенко .

Немає коментарів:

Дописати коментар