субота, 29 жовтня 2016 р.

Урок української мови в 3 класі на тему "Вправи на визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників"

Тема: Вправи на визначення роду іменників. Спостереження за родовими закінченнями іменників.
Мета: розширювати знання учнів про іменник, формувати  уміння визначати рід іменників, вчити розпізнавати рід іменників за родовими закінченнями; розвивати навички визначення роду іменників за родовими закінченнями,  вміння вживати у мовленні слова, що є назвами предметів; виховувати довільну увагу, повагу один до одного, старанність при письмі, самостійність.

Обладнання: презентація до уроку, пам΄ятка, мікрофон,сніжинки зі словами, кулі сніговика, сигнальні картки  -«сніжки»,схема – опора,  картки із незакінченими реченнями.

Тип уроку: комбінований.
 Хід уроку
(Слайд 1)
І. Організаційна частина.
Пролунав дзвінок –
Починаємо урок.
Працювати слід старанно,
Щоб почути укінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти – просто молодці!
(Слайд 2) Пам΄ятка – аутотренінг. Налаштування на урок.
Я- особистість творча.
Я – думаю, замислююся.
Я – аналізую, висловлюю свої судження.
Я- хочу знати.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення мети та завдань уроку.
-         Сьогодні нам потрібно   закріпити вміння визначати іменники за родами та  провести спостереження за родовими закінченнями іменників.
(Слайд 3)Вправа «Мікрофон»
-         Чого ви очікуєте від уроку? (Урок буде цікавим, пізнавальним)
-         Продовжте речення:
Сьогодні урок навчить мене…(Визначати рід імеників)
- Як ми повинні працювати, щоб наші очікування здійснилися?

ІІІ. Актуалізація опорних знань
(Слайд 4)
- Діти, відгадайте загадку!    
Чудо – сани прилетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця –
Білокоса, білолиця.
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває.

- Як ви вважаєте, про яку царицю ця загадка?(Про зиму)
- Які слова свідчать на те, що це зима?( «Білокоса, білолиця.
Рукавом махає – Сріблом все вкриває»)
- Зробіть усно звуковий аналіз слова  зима .
(Слайд 5) Каліграфічна хвилинка
З зи им ма зима
(Слайд 6) Вправа «Гронування»
¾   Діти, доберіть слова, які виникають у вашій уяві, коли чуєте слово «зима». (Діти вивішують сніжинки із запропонованими cловами.)

¾   Зима – … (сніжинка, віхола, Новий рік, розваги, холод, свята, хуга, заметіль, хурделиця, Дід Мороз, , мороз, лід, вітер…).
– До якої відомої вам частини мови належить це слово?
– Доведіть, що це іменник.
– Доберіть до слова «зима» слова-синоніми (  заметіль,  завія,  хурделиця,  завірюха, хуртовина, метелиця), запишіть їх каліграфічно у зошит.
(Слайд 7) Перевірка теоретичних знань про іменник (повторення вивченого на попередніх уроках)
-         Іменник це…(частина мови)
-         Що означає? (Назву предмета)
-         Назви істот відповідають на питання…(хто?)
-         Назви неістот відповідають на питання …(що?)
-         Власні іменники пишуться з …(великої букви)
-         Загальні іменники пишуться з …(малої букви)
-         Іменники мають рід …, ..., … .(чоловічий, жіночий, середній).
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1.     Робота в групах ( диференційовані завдання) 
· Перша група. Виписати іменники у 3 стовпчики за родами ( вправа 308)

·        Друга група. Виписати виділені іменники, визначити їх рід та виділити закінчення. (вправа 309)

·        Третя група.  Дібрати до слів спільнокореневі іменники різних родів за зразком.(вправа 310)
Лев-левиця-левеня.
Перевірка виконаного завдання .
-         А тепер зробіть висновок, які закінчення мають іменники чоловічого, жіночого та середнього родів.
1.     (Слайд 8) Складання логічної опорної схеми «Рід іменника»

                            Іменник
                 (Хто?                         Що?)
                Змінюється за родами
Чол. рід                         Жін. рід                         Середн. рід
(мій, він)                       (моя, вона)                    (моє, воно)
                                      -а, -я                              -о, -е, -я

Фізкульхвилинка (Слайд 9)
2.     Гра «Асоціації» (робота в парі)
-         Зима – це чудова пора року. Я впевнена, що всі ви дуже полюбляєте зимові розваги: катання на ковзанах, ігри зі сніжками…
-         Увага, зараз ми будемо ліпити сніговика, але не звичайного. А будемо ми ліпити  його зі слів – іменників.
-         Працюємо в парі, допомагаємо один одному ліпити сніговика.
1 ряд виліплює нашому сніговику найбільшу кулю, тобто ваше завдання придумати слова на тему «Зима» чоловічого роду. Записуйте  їх у рядок через кому.
2 ряд ліпить нашому сніговику 2 кулю, трішки меншу, ваше завдання придумати слова на тему «Зима» жіночого роду . . Записуйте їх у рядок через кому.
3ряд виліплює нашому сніговику найменшу кулю, тобто ваше завдання придумати слова на тему «Зима» середнього роду. Записуйте їх у рядок через кому.
Перевірка
-         Які слова чоловічого роду придумали діти 1 ряду? (Сніг,мороз,сніговик, снігур, вітер, іній, Дід Мороз, лід, снігопад, холод, Новий рік, салют.)
-         Це наша найбільша куля.
-         Які слова жіночого роду придумали діти 2 ряду?( Завірюха, хуртовина, зима, рукавичка, бурулька, гірка, сніжинка, віхола, хурделиця, ялинка, метелиця.)
-         Це була середня куля,  прикріплюємо її.
-         Які слова середнього роду придумали діти 3ряду? ( свято, сонце, небо, дерево, намисто )
-         Це була  найменша куля.
-         Ось який цікавий вийшов у нас сніговик!
3.     (Слайд 10)  «Попрацюймо разом! » (вправа 311)
Збагачуємо словниковий запас
-         Прочитайте прислів΄я. Як ви розумієте їх зміст ?  Запишемо їх, визначимо рід іменників.
4.     (Слайд 11) Гра «Сніжки» ( з використанням сигнальних карток).
Чи полюбляєте ви грати в сніжки? Тож, давайте пограємо!
У вас на партах лежать сигнальні картки з надписами Ч.Р., Ж.Р., С.Р – це ваші сніжки. Я буду читати вам різні слова-іменники. Коли ви почуєте іменник жіночого роду, то піднімаєте «сніжка – Ж.Р.», коли іменник чоловічого роду – «сніжка – Ч.Р.»,  , коли середнього роду – «сніжка – С.Р.».
Слова: учень, синиця, степ, серце, півень, голубка, пальто,   малина, помідор, яблуко, заєць, слово, ріпка, ластів’я.
V. Підсумок уроку.
(Слайд 12 )Технологія «Незакінчене речення».

Сьогодні на уроці я навчився … (визначати рід іменника)
Було цікаво… (працювати на уроці)
Я зрозумів, що… (слова мій, він, моя, вона, моє, воно допомагають визначити рід іменника)
Тепер я можу…(безпомилково визначати рід іменника)

 (Слайд 13) VI. Домашнє завдання
·        Виконати вправу 312
·        Відповідати на запитання с.130


Урок української мови на тему "Загальне поняття про іменник. Іменники,що означають назви істот та неістот"

Тема: Загальне поняття про іменник. Іменники,що означають назви істот та неістот.

Мета:розширити й поглибити знання  учнів про іменник як частину мови; вдосконалювати вміння виділяти іменник  серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»;розвивати словниковий запас учнів, виховувати навички грамотного письма.

Обладнання:  презентація до уроку, ілюстративний матеріал, картки для індивідуальної роботи.

 Тип уроку: урок засвоєння  нових знань.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.


Створення емоційного настрою.
(Слайд 2) Лиш дзвінок на урок задзвенить
                  Стане кожний серйозним в ту мить
                  Бо роботи багато у нас
  Тож активно працює весь клас                                                                                                                                  
II. Мотивація навчальної діяльності.учнів.
Вправа «Мікрофон»
-         Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок. (Цікавим, пізнавальним)
-         А ви якими повинні бути на уроці? (Уважними, активними, старанними)
-         Отже який буде у нас сьогодні урок залежить тільки від вас, від вашої активності, уважності та творчості.
-         Працюємо під гаслом:
« Мову рідну ми вивчаємо,
Її любимо, пам’ятаємо,
Рідну мову будемо знати,
Берегти і шанувати.»
III.  Повідомлення теми й мети уроку.
-         Щоб визначити тему нашого уроку ви маєте якнайшвидше об’єднати букви у слова.
Вправа «Роз’єднай слова».
ЗАГАЛЬНЕПОНЯТТЯПРОІМЕННИК
-         Прочитайте і звірте з записом на екрані телевізора .(Слайд 3)
-         Сьогодні ми розширимо знання про іменник, будемо вдосконалювати вміння впізнавати іменники серед інших слів, познайомимось з іменниками-істотами і іменниками- неістотами.

ІV. Актуалізація опорних знань.
1.Поетична хвилинка.
Іменник свою справу знає:
Всі предмети називає –
І великі, і не дуже,
Все, що хочеш, любий друже.
І людину, і тварину,
І маленькую дитину.
Всяку птицю іменує –
Імен йому не бракує.
Ліси, гори і долини,
Ріки, моря, океани…
Безкінечні земні далі,
Нагороди і медалі –
Всім дає він імена –
Праця ж бо його така.
- Що ж ми вже знаємо про іменник? (Частина мови, яка означає назву предмета і відповідає на питання хто? що?) (Слайд 4)

2. Каліграфічна хвилинка.
-         А зараз сіли всі рівненько, записали число, класна робота.
-         Щоб підготувати руку до швидкого письма, пропоную вам написати каліграфічно слово, яке зашифроване на екрані.
-         Щоб відгадати слово, потрібно відкинути букви, які повторюються. Яке утворилося слово? (Праця) (Слайд 5)
-         До якої частини мови віднесемо  це слово? (До іменника)
-         Каліграфічно запишіть поєднання букв пр пра ац ця, а потім слово «праця».
-         Пригадайте прислівʼя про працю.(Слайд 6)

Праця робить людину розумною.
Праця людину годує, а лінь – марнує.
Землю красить сонце, а людину праця.

Запишіть перше прислівʼя. Визначте граматичну основу речення.

3. Гра «Впіймай іменник»
(Завдання: почути і записати в зошиті іменники.)
Мужніти, мужність, мужній. Правдивий, правда, правити, правдивість. Мирний, мир, миритися, миротворець, мирилка.
(Перевірка)

-         Як ви розпізнали іменники? (відповідають на запитання що?)
-         Чим відрізняється іменник від інших частин мови? (Означають назву предмета, відповідають на питання хто? що?)

V. Робота над новим матеріалом.
1.Ознайомлення з поняттям «істота», «неістота».
а) Робота з підручником. Колективне виконання вправи 276.
б)Робота в групах. Гра «Хто більше придумає слів»
1 група – слова, що відповідають на питання хто?
2 група - слова, що відповідають на питання що?
-         Який можна зробити висновок? (До людей і тварин ставимо запитання хто? До рослин і речей – питання що?)(Слайд 7)

3.Опрацювання правила.(с.117)
- Щоб остаточно пересвідчитися у правильності ваших висновків, опрацюйте правило на с.117.

4.Фізкультхвилинка. (Слайд 8)
Хтось там бачу, притомився
І на парту похилився.
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультхвилинку почати.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.

5.Словникова робота.
а) Робота в групах на картках.

1 група. Анаграма.
Завдання: скласти слово.  НОМГРОА (Слайд 9)
Відповідь: Агроном – спеціаліст у сільськогосподарській діяльності. (Слайд 10)

2 група. Шарада.
Завдання:з кожного слова візьми букву.( гриб – четверта, азбука – перша, малина – п’ята, окуляри – друга, місяць – друга, портфель – третя)
Відповідь: Банкір – власник банку. (Слайд 11, 12)

3 група. Математичні вузлики.
Шофер – шо + мер =
Відповідь: Фермер – власник ферми. (Слайд13, 14)

б) Запис словникових  слів у зошит.

VІ. Закріплення нового матеріалу.
1.Самостійне виконання вправи 277.
2.Гра «Розсели в будинках» за вправою 278.
Перевірка. (Слайд 15)

VІІ. Підсумок уроку.
1.Вправа «Незакінчене речення» (Слайд 16)
- Сьогоднішній урок навчив мене…
- Найцікавішим завданням на уроці було …


VІІІ. (Слайд 17)Домашнє завдання: повторити правило на с 117, виконати вправу 279 на с.118